Araba Parasına Bilgisayar Toplamak

Araba Parasına Bilgisayar Toplamak

Merhabalar,
Bu yazımda herkesin rahatsız olduğu bir konuya değineceğimi sanıyorum. Özellikle son birkaç yıldır çıkan oyunları oynama amaçlı ciddi maliyetlere girişip, yine ciddi maliyetlerde oyunları alıyoruz.

Olayın realitesine baktığınız zaman ne kadar pahalı fiyatlara ekipman aldığımızı göreceksiniz. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımla yaptığımız bir hesap sonucu Amerika’da herhangi bir Fast Food zincirinde haftada beş gün, sekiz saat çalışan bir elemanın kazandığı para ortalama 1200$’a geliyor. Bunu elbette en kötü şartları hazırlayarak düşündük.

Şimdi gelelim bu kişinin alabildiği bilgisayarlara;

NOT: Öncelikle adamların dolar üzerinden para kazanıp ama bizim paramızda bu kadara tekabül ediyor gibi bir cümle kurmayın lütfen. Ekonomi ve alım gücü bildiğiniz üzere o şekilde hesaplanmıyor. Ayrıca 1 $ = 1₺ değil.

Taksit imkanları ve indirimlerle bir bilgisayar almak istese bizim bu elemanımız bakalım hangi ürünleri alabiliyor:

Türkiye’de Intel i7 -6700k ve GTX 1070 8GB fiyatına hiç girmiyorum.

Şimdi sevgili okuyucular işin özünde bakmak gerekirse böyle bir bilgisayarı toplamak günümüz şartları ve dolar kuruyla çok ciddi fiyatlara tekabül ediyor. Tek tek parça fiyatı hesaplamadan sizler için Amazon’da bir takım şirket bu pcleri oluşturup gönderiyorlar.

Ailesiyle yaşayan bir çalışanın bu bilgisayarı almak için biraz mesai yapması gerekli.

Elbette illaki tutkusu Intel toplamaksa, benzer bilgisayarların fiyatları AMD toplandığında yarı yarıya düşüyor.

Şimdi bu kadar yazdık, bizim araç fiyatlarına topladığımız bilgisayarların yurt dışı fiyatları ortada.

Bu durumda şöyle bir hareket yapabilirsiniz;
Alacağınız bilgisayarın ücreti + gümrük ücretini hesaplayarak (ki gümrükte kalması biraz zor, keza yasak yada ayıplı ürün olarak geçmiyor bunlar) bütçenize daha uygun olması durumunda Amazon’dan sipariş vererek ürünü getirtebilirsiniz.

Yahut Amazon’da Shipping bölümünde özellikle Türkiye bulunuyorsa bazen satıcılar gümrük ücretini kendileri karşılayabiliyorlar. Bu durumda da yine ürününüze kavuşabiliyorsunuz.

Amazon’dan bilgisayar siparişi vermek elbette eğlenceli olurdu (bizden gene ucuz) ama diyelim ki bütçeniz çok yüksek değil ve iyi bir bilgisayara sahip olmak istiyorsunuz o zaman;

AMD bir makine tercih ederek, doğru soğutma sistemini kurup iyi bir performans bilgisayarı toplayabilirsiniz.

Bütçenizin düşük olduğu durumlarda illaki Intel tercih edip boşuna kendinizi sıkıntıya sokmayın. Bunun yerine ileride OC yapabileceğiniz bir AMD bilgisayar sizi daha çok rahatlatacaktır.

Elbette bu ekonomik şartlarda iyi bir performans bilgisayarı almak  yine araba parasına patlayacak.

Şimdilik kendinize iyi bakın.

İlerleyen yazılarda görüşmek üzere.

 

Share This

Leave a Comment