Bitcoin Kime Göre Balon?

Bitcoin Kime Göre Balon?

Merhabalar, son dönemde Bitcoin kocaman bir “BALON” diyenler için bir yazı hazırlamak istedim. Bildiğiniz üzere son birkaç yıla kadar dünya çapında “Legalimsi” olarak popülerleşmeye başlayan ve kripto para birimlerinin öncüsü olan Bitcoin hakkında herkes yazıp çiziyor. Globalleşen ve dijitalleşen dünyanın içerisinde kripto para birimleri artık herkesin ilgisini çekiyor. Hatta miner mantığı yıllar önce yokken şimdi çılgın fiyatlara Bitcoin minerlar satılmaya başlandı.

Gel gelelim geçtiğimiz günlerde Linkedin üzerinde Ziraat Bankası’ndan yetkili bir bayanın verdiği bir seminerde söylediği sözler dikkatimi çekti…

“Bitcoin popüler kültürün bir ürünü ve ilerde patladığı zaman herkes üzülecek. Koskocaman bir balon…” 

Yaşı 50’yi aşmış bu memur ablamıza elbette saygım inanılmaz sonsuz. Ekonomik parametreleri de elbette benden iyi takip ediyordur… Bitcoin fiyatlarının yüksekliği, ortalama şekilde kazılması ve borsada oynanması dışında Bitcoin’in aslında nerede kullanıldığını bilmeyen herkes için Bitcoin “BALOOOONNN”

Bu yazıyı yazarken o kadar çok gülüyorum ki aslında… Maalesef ülkemiz şartlarında bilmediğin şeyi tabiri caizse “boklamak, anlamadığın şeyi kötülemek” gibi bir gelenek olduğu için şimdi size işin realitesini anlatayım;

Bitcoin dünya çapında bir girişimcilik ve yatırım amacı gibi görülse de daha önemli bir amaca hizmet ediyor…

“Kripto Para”, “Takip edilemez para” anlamına geliyor.
Dünya çapında birçok ülkede off-shore hesabı oluşturup paralarını saklamayı deneyebilirsiniz, ancak Bitcoin gibi bir birim üzerinden yapabileceklerinizin sınırı yok.
Bitcoin’i anlamak için çıkış amacını kestirmeniz gerekli.
Meşhur ekonomistlerin Bitcoin bitecek yeaa demelerini dikkate almayın gelin hikayeye başlayalım…

Deep Web kullanımın yaygınlaşmasından beri birçok kişi buradan ticaret yapmaya başladı. Legal ve illegal alışveriş çok fazla olduğu Deep Web’de takip edilemez ancak güvenli bir ödeme yöntemi ihtiyacı doğdu.

Örneklemek gerekirse;
“Kötü PR yaptırmak istediğiniz bir firma var… Bu amaçla içerisinde hacker bulunan bir ekip tutmak istiyorsunuz. Hem firmayı karalamak istiyorsunuz hemde hedefi sizin göstermemiş olmanız gerekiyor.”

Bilinen üzere marka karalamak normal şartlarda ciddi bir suç.
Bu bağlamda ödeme yapacağınız kanalda yine hukuki olarak sizin sorumlu tutulmanız çok büyük bir problem. İtibar kaybı yaşayabilirsiniz. Gizliliğin üst seviyede olacağı bir ödeme yöntemi ve ticari anlaşmaya ihtiyacınız var.
John Doe isimli hesabınızdan, Joe Doe isimli hesaba ödeme yaparken ödemenin real para biriminden gitmemiş olması gerekli. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey kripto para aktarım sisteminden karşı tarafa ödeme sağlamanız.

Karşı taraf içinde şöyle bir sorun var;
Normal şartlarda bir ödeme alacak olsalar bunu ticari olarak belgelemeleri gerekiyor. Şirketleşme durumunda Off Shore hesabından da gelse para yarın öbür gün bulundukları ülke yasaları gereği hesapları incelenebilir. Böyle bir konumda hem vergi hükümlerinden kaçmak, hemde yaptıkları illegal işi saklama amaçlı kripto paraları tercih ediyorlar.

Örnekteki sistemde: Ne alan kendini deşifre etmiş, ne de satan kendini deşifre etmiş oluyor.

Deep Web’de aklınıza gelebilecek hemen hemen satılabilecek her şey olduğunu düşünürseniz;
Bitcoin’in doğduğu noktada zaten aktif şekilde kullanılmaya devam edecek. Yani siz Deep Web’ten legal, illegal herhangi bir şey almak isterseniz bir şekilde Bitcoin sahibi olmanız gerekiyor.

Peki bu “BALONCULAR” nereden türedi?

Bitcoin’in doğum ve kullanım noktasını bilmeyen insanlar için,
Sanal paraların, real birimler karşısında kazandığı değerden korku biçimi. Bankaların basmadığı paralar piyasaya girdiğinde, baskıdan çıkmış paralar değer kaybediyor. Aynı sahte para üretmek gibi düşünebilirsiniz.

Dünya çapında örnek vermek gerekirse diyelim ki Dolar rezervi; 
1.000.000.000.000.
Sizler piyasaya 13.000.000.000’lık Bitcoin sürüyorsunuz. Bunu kullanıcıların bozdurabilmesi için Amerikan Merkez Bankası’nın daha fazla dolar basması gerekiyor. Böylelikle dünya çapında dolar değer kaybediyor.
Bitcoin mining dediğimiz sistemle üretildiği için herhangi bir al sat işlemiyle piyasaya girmiyor ve fiziksel karşılığı yok. Böylelikle fiziksel para birimlerinin her biri değer kaybediyor.

Böylelikle esas çıkış noktasını bilmeyen uzmanlar için Bitcoin tamamen bir “BALONmuş” gibi oluyor.

  • Bir banka battığın da paralarınızı yanında götürebilir, eviniz soyulabilir yastık altınız gidebilir. Peki Bitcoinleri nasıl çaldıracaksınız?

Realistik düşünelim;

Dünyanın globalleştiği ve dünyalılaşmak dediğimiz kavram yavaş yavaş oturmaya başladı. Fiziksel para olarak taşınan değerler her ülke için farkılık gösteriyor. Dijital dünyaya hakim insanlar ise zaten çoktan “dünyalılaştılar”.
Tüm dünyada herkesin aynı para birimini kullandığını düşünsenize?
Ekonomik çöküntü vs. gibi bir durumun olması mümkün olmazdı. Herkes çalıştığı kadar kazanır çalıştığı kadar zenginleşebilirdi.
Peki gelişen teknolojiyle fiziksel para birimleri ne hale geldi dersiniz?

Uzay yolculuklarının, Mars’a koloni kurma projelerinin konuşulduğu dönemde sizde fiziksel olarak para saklamanın bir amacı olabilir mi? Dijital para her yerde taşıyabileceğiniz ve harcayabileceğiniz bir sistem haline gelmeye başladı.
Ülkelerin ve ekonomistlerin de bu yüzden en büyük korkusu bu. 
Eğer kripto para birimleri evrenselleşmesini tamamlarsa ortada “ÜLKE” olmayı gerektirecek bir sebep kalmayacak ve bizler “Dünyalılaşmış” olacağız.

Aslında işin özünde şu makalenin tamamen özetini şöyle anlatayım;

Dijitalleşen bir dünya var, para birimlerinin hepsi birbirinden anlamsız. İnsanlar bankalarda ve yanlarında taşıdıkları para sebebiyle başlarına gelmeyen kalmıyor. Kripto paralar ise her yerde her şartta neredeyse eşitler ve takip edilemezler. Sizin asla yapmadığınız harcamaların vergilerini vs. taşımıyorlar, değer kaybetmiyorlar. Bir şey ne kadar fiziksel hal alırsa, o kadar zarar verir.
İnsanlara Bitcoin’in gerçek amacını anlatın ki onlar bunu “Balon” zannetmesinler. Siz umutlarınızı “Balonlara” doldurup gök yüzüne bırakın belki başkaları da görürler.

 

Share This

Previous post

Leave a Comment